19. Međunarodni festival klasične muzike „Vrnјci”

/ / Vesti / 24. 07. 2024.

Ovog leta, od 26. do 30. jula, ljubitelji klasične muzike imaće priliku da uživaju u izuzetnim koncertima na 19. Međunarodnom festivalu klasične muzike „Vrnјci”. Ovaj festival koji se održava u Zamku kulture okupiće renomirane muzičare iz Srbije i inostranstva, pružajući publici nezaboravne muzičke doživljaje.

Poseban akcenat festivala biće na nastupima Uroša Dojčinovića, redovnog profesora na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU). Profesor Dojčinović, svetski priznati gitarista, kompozitor i muzički pedagog, svojim nastupima će doprineti visokim standardima festivala. Njegova bogata umetnička karijera obuhvata preko 3.500 nastupa širom sveta, veliki broj radio i televizijskih emisija, kao i učešće u mnogobrojnim stručnim predavanjima, seminarima i majstorskim kursevima. Profesor Dojčinović je nagrađen sa više od 70 medalja, plaketa i drugih priznanja za svoj izuzetan doprinos muzici.

Program festivala počinje 26. jula inauguracionim koncertom dua iz Ukrajine „Domra i klavir”, dok će 27. jula publika moći da uživa u koncertu „Pesma nas je održala”, koji će obeležiti značajne godišnjice slovenskih, španskih i južnoameričkih kompozitora. Uroš Dojčinović će nastupiti sa sopranistkinjom Tanjom Andrijić, još jednom izuzetnom umetnicom iz Srbije.

Uroš Dojčinović će održati i solistički koncert pod nazivom „Uspomene i suveniri” 28. jula, pružajući publici priliku da uživa u njegovoj virtuoznoj gitarskoj izvedbi. Tokom festivala nastupiće i mnogi drugi izvanredni umetnici, uključujući Silviju Ralik, dramsku sopranistkinju iz Mađarske, i Žolta Vargu, gitaristu iz Srbije.

Festival će biti završen 30. jula koncertom dua „Andaluzijska strast” iz Španije, gde će gitarista Karles Pons i pijanista Hose Manuel Kuenka prikazati muziku sa andaluzijskim korenima.

Ovaj prestižni festival koji promoviše klasičnu muziku i neguje muzički ukus publike obezbeđuje besplatan ulaz na sve događaje, čime dodatno doprinosi muzičkom obrazovanju i kulturi u regionu.

Kompletan program ovog festivala možete pogledati ovde.