Otvorena izložba „Anatomija fantastike”
Andjela Petrovic / / Vesti / 13. 07. 2023.
Svečano otvaranje izložbe „Anatomija fantastike” održano je u sredu, 14. juna, u 19 časova, u Galeriji Fakulteta savremenih umetnosti (Svetozara Miletića 12).
Dela su izlagali:
- Miodrag Bajić;
- Dejan Mandić;
- Ružica Bajić Sinkević;
- Vesna Pejović;
- Aleksej Vešneveckiij;
- Anastasija Pervova;
- Bratislav Vasilić;
- Milan Radomirović;
- Milica Vuković;
- Nataša Matović;
- Bojan Đorđević – Omča;
- Jovan Vesković.
Autori izložbe bili su red. prof. mr Ružica Bajić Sinkević i prof. Irina Tomić.
Anatomija je nauka, ali i umetnost proučavanja različitih delova bilo kog složenog stvorenja, postojećeg ili izmišljenog. Bez obzira na to da li je reč o ogoljenim kostima, o unutrašnjoj organizaciji bića, o muskulaturi ili o organizmu sa svim njegovim slojevima, sve to spada u oblast anatomskog proučavanja.
Pojam fantastika ima nekoliko osnovnih značenja. Može se koristiti u opisivanju izuzetnog kvaliteta, kada su joj sinonimi predivno, odlično, vanredno. Prema najstarijem značenju, iz protoindoevropskog, to je glagol sijati, od koga je kasnije u starogrčkom nastala reč fanta (φάντα), koja je označavala blistavost, sjajnost. Iz istog korena je nastalo i najrasprostranjenije značenje, koje se pojavljuje i u starogrčkom jeziku (phantastikós (φᾰντᾰστῐκός)): nešto izmišljeno, čudesno, čudno ili nestvarno.
Ako je anatomija životinja zootomija (zootomy), anatomija biljaka fitotomija (phytotomy), anatomija čoveka antropotomija (anthropotomy), onda bi se anatomija fantastičnih bića mogla nazvati anatomija fantastike ili fantastikotomija.
Od praistorijskog čoveka-lava, preko krilate Inane sa kandžama ili egipatskih sfingi, kineskih zmajeva i kritskog Minotaura, pa sve do Grufala, Vrakspurtsa i Flobervormsa iz romana Džej Kej Rouling (J. K. Rowling) ili bića iz svemira u romanima naučne fantastike, ljudi su oduvek imali potrebu da svoje kulture obogate fantastičnim bićima. Istraživači živog sveta i umetnici, međutim, nisu bili zaokupljeni samo „magičnim” stvorenjima, već i postojećim životinjama, koje su često i same izgledale nestvarno. Uostalom, životinjski svet ni do današnjih dana nije spoznat u celini. Taksonomisti opisuju hiljade i hiljade novih vrsta svake godine, Paleontolozi, takođe, opisuju nove vrste, koje proučavaju na osnovu kostiju, fosila, ćilibra ili čak na osnovu fosilizovane balege.
Izložba Anatomija fantastike obuhvatala je bića koja su plod mašte umetnika, mitološka bića, ali i postojeća živa stvorenja fascinantna sama po sebi. Kao poseban deo izložbe pojavili su se prikazi prirodnih anomalija kod životinja, koje su oduvek dodatno raspirivale ljudsku maštu.
Pogledajte fotografije sa izložbe: