FSU obeležava Svetski dan veština mladih: Osposobljavanje mladih za budućnost koja donosi promene

/ / Vesti / 15. 07. 2024.

Fakultet savremenih umetnosti (FSU) sa ponosom učestvuje u obeležavanju Svetskog dana veština mladih 2024. godine. Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2014. godine proglasila 15. jul za Svetski dan veština mladih kako bi istakla strateški značaj osposobljavanja mladih veštinama koje im omogućavaju zapošljavanje, dostojanstven rad i preduzetništvo, kao i veštinama za suočavanje sa globalnim izazovima i unapređenje održivog razvoja.

Neusklađenost između veština koje se nude na tržištu rada i onih koje su poslodavcima potrebne jedan je od glavnih razloga za nezaposlenost mladih širom sveta, zbog čega dolazi do strukturne nezaposlenosti. Povodom Svetskog dana veština mladih, podsećamo i da Evropska godina veština daje podsticaj celoživotnom učenju i naglašava potrebu za usklađivanjem veština sa potrebama tržišta rada. Agenda 2030 takođe ističe značaj razvoja stručnih veština, obrazovanja i obuke, posebno kroz Cilj 4: Kvalitetno obrazovanje i Cilj 8: Dostojanstven rad i ekonomski rast.

Na našem fakultetu studenti imaju mogućnost da kontinuirano razvijaju i unapređuju svoje veštine i znanja kroz brojne nastavne aktivnosti, projekte, radionice, izložbe, inicijative i druge aktivnosti. Edukacija, obrazovanje i obuka imaju ključnu ulogu u podsticanju mladih za jačanje veština i suočavanje sa izazovima budućnosti koja donosi promene, što je jedan od bitnih prioriteta nastavnog rada.

Na Svetski dan veština mladih, 15. jula, UNESCO organizuje dva događaja koja će se održati u hibridnom formatu:

1. UNESCO Global Skills Academy Session on WYSD 2024: Veštine veštačke inteligencije za budućnost rada je događaj koji se bavi povećanom tražnjom za veštinama veštačke inteligencije u različitim industrijama i poslovima, praktičnim smernicama za razvoj i unapređenje veština veštačke inteligencije i promovisanjem inkluzivnog i pravičnog pristupa obuci mladih za veštine veštačke inteligencije.
  2. Izgradnja pravedne i inkluzivne budućnosti rada koja podstiče mir, globalno građanstvo i održivi razvoj je događaj posvećen razvoju veština koje su relevantne za buduće tržište rada i razvoju društveno odgovornih pojedinaca koji mogu doprineti inkluzivnoj, mirnoj i održivoj budućnosti, kao i partnerstvu i saradnji.

Tema Svetskog dana veština mladih 2024. godine je „Veštine mladih za mir i razvoj”. Ova tema naglašava ključnu ulogu koju mladi imaju u naporima za izgradnju mira i rešavanje sukoba. Razvoj veština koje omogućavaju mladima da neguju kulturu mira, postanu odgovorni globalni građani i promovišu održivi razvoj je od ključne važnosti.

Podržimo mlade u njihovom razvoju i unapređivanju veština za bolju budućnost koja donosi promene!

#WorldYouthSkillsDay

#WYSD