FSU učestvuje u EU projektu „Multisensory Art”

/ / Vesti / 25. 09. 2024.

Učešće FSU u prestižnom EU projektu

Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da je Fakultet savremenih umetnosti (FSU) dobio priliku da učestvuje u prestižnom EU projektu pod nazivom „Multisensory Art”. Ovo je naš prvi projekat gde je FSU institucionalno uključen, što predstavlja značajnu referencu za naš fakultet i otvara vrata za buduća učešća u evropskim projektima.

Projekat i učesnici

Nosilac projekta je Fakultet za dizajn u Ljubljani, dok, pored nas, učestvuje i Univerzitet u Dubrovniku. Sa naše strane je koordinator i glavni učesnik projekta profesor Ivan Bon, uz podršku koleginica Irine Tomić i Milice Stojković.

Radionice i izložbe za slepe i slabovide osobe

Cilj projekta „Multisensory Art” je da osnaži pripadnike marginalizovanih grupa, posebno slepe i slabovide osobe, kroz umetničko stvaralaštvo. U okviru projekta će biti realizovane radionice u našoj galeriji, gde će slepi i slabovidi učesnici, uz asistenciju naših profesora, vajati portrete u glini. Završeni portreti će biti izliveni u gipsu i izloženi na izložbama u Ljubljani, Dubrovniku i na našem fakultetu.

Skulptura u javnom prostoru

Pored toga, profesor Bon će izvoditi skulpturu u javnom prostoru napravljenu od recikliranih materijala, koja će biti postavljena u dvorištu Fakulteta za dizajn u Ljubljani.

Multisenzorni pristup i inovativne metode

Projekat obuhvata širok spektar aktivnosti, uključujući osnivanje senzorne galerije na otvorenom, organizaciju 12 radionica za slepe, tri izložbe radova slepih umetnika i šest izložbi senzorne umetnosti prilagođene slepim osobama. Ove aktivnosti su osmišljene tako da promovišu inkluziju kulturnog nasleđa i održiv pristup.

Doprinos kulturnoj sceni i promocija projekta

Kroz ovaj projekat želimo da damo doprinos kulturnoj sceni prilagođenoj osobama sa invaliditetom, stvarajući inovativne načine izražavanja za umetnike i dizajnere. Pored radionica, u okviru projekta će se eksperimentisati sa multisenzornim pristupima, uključujući zvuke, mirise, taktilne senzacije, te 3D štampače za kreiranje taktilnih slika.

Verujemo da će ovaj projekat ne samo unaprediti kvalitet života slepih i slabovidih osoba već i obogatiti njihovu kulturnu svakodnevicu kroz umetnički izraz. Planirano je da se projekat promoviše putem različitih kanala, uključujući društvene mreže, veb-sajtove partnera i događaje na otvaranju izložbi.

Ovaj projekat predstavlja veliki korak za FSU ka daljoj afirmaciji na evropskoj umetničkoj sceni. Nadamo se uspešnoj realizaciji svih planiranih aktivnosti.