Internacionalno predstavljanje: studentkinje dizajna kostima na FSU na Budapest Central European Fashion Weeku

/ / Vesti / 13. 09. 2024.

Isidora Kvasnevski (studentkinja treće godine) i Lea Pecović (apsolventkinja), studentkinje sa odseka Dizajn kostima na FSU, predstavile su svoje modele na grupnoj izložbi dizajnera Srbije u okviru događaja Budapest Central European Fashion Week, održanom u Nacionalnom plesnom teatru u Budimpešti. #BCEFW je najveća tradicionalna modna manifestacija u Mađarskoj, koja okuplja i prezentuje radove dizajnera iz oblasti modnog dizajna iz našeg regiona, kao i iz Centralne i Istočne Evrope, pružajući priliku za promociju mladim talentima i modnim profesionalcima.

Studentkinje FSU su 31. avgusta 2024. godine izložile svoje modele koji predstavljaju deo realizacije dizajnerskih projektnih zadataka – unikatna haljina „Retro futurizam” i završna kolekcija „XX” – u okviru predmeta Modni dizajn, pod mentorstvom redovne profesorke Sonje Krstić.

Silueta dečačkog izgleda u savremenom modnom kontekstu

Kolekcija „XX” apsolventkinje Lee Pecović predstavlja inovativan pristup stilizovanju originalnih kostima iz 20-ih godina 20. veka. Ova kolekcija prenosi opuštenu i ravnu siluetu dečačkog izgleda u savremeni modni kontekst, ističući originalnost i kreativnost u dizajnu.

Posebno se ističe stilizacija ogrtača velikih dimenzija i originalnog kroja. Kroz inovativne tehnike obrade tekstila, uključujući paranje, preštepavanje i dekorisanje, kolekcija „XX” postiže efekt kamenovanog, izbeljenog i devastiranog džinsa. Ovaj jedinstveni pristup kombinuje istorijski estetski izraz sa modernim trendovima, naglašavajući kreativnu viziju i tehničku veštinu naše studentkinje.

Spoj tradicionalnog sa elementima futurističkog dizajna

Kolekcija „Retro futurizam” vraća neobične futurističke siluete u realne dimenzije i tradicionalne okvire, koristeći tehnike vezivanja i tradicionalan izgled ubruđenih marama.

Ovaj pristup stvara iznenađujuće moderan izgled koji savršeno spaja jednostavnost tradicionalnog sa elementima novog, futurističkog dizajna. Rezultat je univerzalni dizajn budućnosti koji prevazilazi vremenske okvire i donosi svežinu i inovativnost u svet mode.

Ova kolekcija je jedinstvena po svom dizajnerskom pristupu koji kombinuje geometrijske komponente trouglova i pravougaonika, stvarajući geometrijske površine inspirisane tradicionalnim oblicima marame i arhitektonskim formama futurističkih gradilišta megalopolisa.

Čestitamo našim studentkinjama na ovom izuzetnom uspehu i radujemo se njihovim budućim projektima i ostvarenjima!