Međunarodna saradnja
Negujući dinamičan i internacionalno orijentisan obrazovni proces, Fakultet savremenih umetnosti umrežava interkulturalne tokove, otvarajući nove perspektive svojim studentima. U vremenu ubrzane globalizacije, internacionalizacija postaje nerazdvojni deo razvoja u svim domenima ljudskog angažovanja. Sprovedenim aktivnostima Fakultet savremenih umetnosti promoviše ideju globalne umetničke i naučne zajednice.
Odeljenje za međunarodnu saradnju Fakulteta savremenih umetnosti posvećeno je jačanju strateške saradnje u istraživačkim projektima i umetnosti, te podršci mobilnosti među studentima, profesorima i službama. Razvijanjem međunarodnih odnosa nastojimo da obezbedimo izuzetnost u obrazovanju, da razvijemo kreativnost i nove vizije među studentima, te povežemo umetnost, znanje, kulturu, društvo i tehnologije. Naša misija je uspostavljanje veza širom sveta, koje će podržati uzajamni rast kroz razmenu iskustava, naučnih saznanja i umetničkih izraza na globalnom nivou.
Međunarodne veze
Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu je član međunarodnih akademskih mreža Compostela Group of Universities i Businet Global Business Education Network.
COMPOSTELA GROUP OF UNIVERSITIES
O MREŽI
Grupa univerziteta Compostela (CGU) je neprofitna međunarodna asocijacija koja ima za cilj jačanje saradnje i promovisanje dijaloga u svim oblastima vezanim za visoko obrazovanje. CGU je istaknuta, otvorena i sveobuhvatna mreža univerziteta koja trenutno ima više od 70 članova širom sveta, koji rade zajedno u uverenju da je raznolikost ključna riječ u profilu univerziteta 21.veka.
Članstvo odražava raznolikost sistema visokog obrazovanja i otvoreno je za sve evropske univerzitete koji dele ideale grupe. Pridruženo članstvo je dostupno univerzitetima izvan Evrope i drugim organizacijama.
CILJEVI
Grupa Compostela je osnovana u svetlu realizacije tri osnovna cilja:
Uspostavljanje intezivnije komunikacije između univerziteta članica.
Organizovanje događaja u cilju proučavanja i diskusije o različitim pitanjima koja se odnose na interese Grupe.
Promovisanje mobilnosti među članovima kao osnova za unapređenje znanja o evropskim kulturama i jezicima.
AKTIVNOSTI
Aktivnosti grupe uključuju:
- Akademsku mobilnost. CGU podržava i podstiče mobilnost akademskog osoblja i studenata između svojih članova u okviru programa Socrates ili na osnovu bilateralnih sporazuma, kao i kroz promociju letnjih škola u organizaciji institucija članica Grupe.
- Mobilnost nenastavnog osoblja. CGU finansira program za administrativnu i tehničku podršku za mobilnost osoblja između institucija članica.
- Saradnju u istraživanju i transferu znanja. CGU nastoji da stimuliše i podrži saradnju između svojih članova kroz realizaciju istraživačkih projekata i drugih oblika širenja znanja.
- Radne grupe CGU podržava i ohrabruje formiranje i aktivnosti radnih grupa za određene teme, kao što su evropske studije, višejezičnost i multikulturalizam, te prava žena i pitanja rodne ravnopravnosti.
- Radionice i seminare. CGU organizuje radionice i seminare o nizu tema koje se odnose na aktivnosti radne grupe i druge specifične oblasti.
Publikacije CGU ima tri serije publikacija:- Put do Santjaga – teme vezane za Santjago i opšti koncept hodočašća
- Evropska pitanja – aktuelne evropske teme
- Nagrada Compostela – radni opus dobitnika nagrade Compostela. U saradnji sa Xunta de Galicia, CGU dodeljuje godišnju nagradu pojedincu ili grupi koji su pružili doprinos evropskim vrednostima u obrazovnoj, kulturnoj ili socijalnoj oblasti.
- Akademsku saradnju. Kroz interakciju i dijalog sa Komisijom EU i drugim akterima, CGU nastoji da doprinese izgradnji evropskog prostora visokog obrazovanja i ostvarivanju ciljeva Bolonjske deklaracije.
- Globalnu saradnju. CGU nastoji da sarađuje sa akademskim organizacijama iz svih delova sveta, kako postojećim mrežama univerziteta tako i pojedinačnim univerzitetima.
- Programe EU. CGU ima kontinuiranu ulogu u raznim EU projektima (Tempus, Erasmus Mundus. Erasmus +).
- Saradnju sa privredom. CGU smatra da je od velike važnosti da institucije visokog obrazovanja sarađuju sa industrijom, te radi na jačanju takvih odnosa između članova grupe i zajednice u skladu sa Lisabonskom deklaracijom i ostalim dokumentima u relevantnoj oblasti.
CGU smatra da je od velike važnosti da institucije visokog obrazovanja sarađuju sa industrijom, te radi na jačanju takvih odnosa između članova grupe i zajednice u skladu sa Lisabonskom deklaracijom i ostalim dokumentima u relevantnoj oblasti.
BUSINET GLOBAL BUSINESS EDUCATION NETWORK
O MREŽI
Businet je mreža međunarodnih visokoškolskih institucija (privatnih i javnih univerziteta i koledža) koji dele zajednički etos u pogledu internacionalizacije.
Businet trenutno ima 104 člana u 28 zemalja širom sveta.
Businet obezbeđuje okruženje koje podstiče razmenu dobrih praksi i podstiče saradnju između istomišljenika individua i organizacija istomišljenika.
Koristi od rada Businet mreže imaju same institucije članice, osoblje tih institucija članica kao i studenti.
Jedinstvena karakteristika organizacije je da se potrebe specifičnih oblasti kurikuluma unutar instituta članica adresiraju unutar ovih grupa i nazivaju se radnim grupama za nastavni plan i program i radnim grupama sa posebnim interesima.
CILJEVI I ZADACI
Organizacija je najbolje definisana ciljevima i zadacima utvrđenim u statutu iste. Mreža će nastojati postići ciljeve kroz niz sledećih ciljeva.
Ciljevi Businet mreže su:
- Pomoći članovima u postizanju njihovih organizacionih ciljeva povezanih sa transnacionalnim aktivnostima.
- Promovisati razvoj međunarodnog kurikuluma za sve studente koji studiraju u oblasti poslovnog obrazovanja.
- Obezbediti mogućnosti zaposlenima u institucijama članicama da unaprede svoj profesionalni razvoj.
- Da zadovolje potrebe tržišta rada za zaposlenima sa odgovarajućim poslovnim znanjem i veštinama vezanim za jezik i posao
Zadaci
Ovi zadaci uključuju (ali nisu ograničeni na) sledeće:
- Da razvija, promoviše, administrira, potvrđuje i dodeljuje sertifikovane poslovne kvalifikacije.
- Da olakša evropske i međunarodne razmene studenata i međuinstitucionalne aktivnosti za studente članica mreže.
- Da promoviše sticanje veština na drugim evropskim jezicima za studente i osoblje.
- Da pomogne članovima u uspostavljanju i radu mreža međunarodnog rada i studiranja za svoje učenike i njihovo osoblje.
- Da identifikuje i širi primere dobre obrazovne prakse.
- Da olakša članicama rad sa međunarodnim poslovnim organizacijama i omogući blisku saradnju sa Evropskom komisijom i njenim obrazovnim inicijativama.
UNIVERZITETSKA MREŽA EVROPSKIH PRESTONICA KULTURE
Univerzitetska mreža evropskih prestonica kulture (The University Network of the European Capitals of Culture – UNeECC) osnovana je u Pečuju, u Mađarskoj, u decembru 2006. godine. Osnovalo ju je 15 članova, kao jedinstvenu akademsku mrežu univerziteta koji se nalaze u gradovima koji su trenutno, ili koji su u prošlosti već bili, evropske prestonice kulture. Kao takva, ova mreža ne samo da teži podsticanju redovne akademske saradnje na polju obrazovanja i istraživačkog rada između svojih članova, već takođe ima za cilj razvoj i preoblikovanje regionalne pozicije univerziteta. UNeECC nastoji da dodatno podstakne saradnju između gradova i univerziteta i bazira svoj rad na uverenju da univerziteti, zajedno sa stanovnicima gradova u kojima se nalaze, mogu značajno doprineti uspehu evropskih prestonica kulture.
O OVOJ UNIVERZITETSKOJ MREŽI
Stvaranje univerzitetske mreže UNeECC poteklo je iz ideje da bi za univerzitete i visokoobrazovne ustanove sa sedištima u evropskim prestonicama kulture bilo izuzetno korisno da putem jedne ovakve poznate i prestižne evropske institucije zajednički rade na uspostavljanju novih oblika akademske institucionalne saradnje.
CILJEVI I AKTIVNOSTI
Opšti ciljevi mreže UNeECC su sledeći:
- obezbediti priznanje uloge i doprinosa univerziteta uspehu gradova koji su dobili titulu „Evropska prestonica kulture“.
- pružiti univerzitetima koji su članovi mreže mogućnost kontinuiranog i punog učešća u projektu “Evropske prestonice kulture”, uz dodatak titule „Univerziteti godine“.
- podsticanje među-univerzitetske saradnje radi razvijanja i preoblikovanja regionalne pozicije univerziteta kako bi se osmislile nove aktivnosti za saradnju gradova i univerziteta.
- Od svog nastanka 2006. godine pa do danas, naša mreža je ostvarila značajan rast i sada broji gotovo 50 univerziteta, članova mreže, iz ukupno 20 zemalja.
Posebno želimo da istaknemo da smo ponosni na „evropski miks“ koji UNeECC mreža predstavlja. Naime, univerziteti članice dolaze kako iz „starih“, tako i iz „novih“ država članica Evropske unije, među kojima su i visokoobrazovne institucije sa dugogodišnjom tradicijom, baš kao i nedavno osnovani univerziteti. Međutim, povezuje ih to što sve one istinski teže još otvorenijoj i izraženijoj evropskoj dimenziji akademskog i naučno-istraživačkog rada. Takođe, svi univerziteti koji su članovi naše mreže nastoje da udruženim snagama sa lokalnim vlastima rade na jačanju uticaja evropskih prestonica kulture, uz pružanje akademske podrške procesima pripreme i organizacije programa, iniciranju dodatnih događaja namenjenih određenoj publici, a zatim su tu i da naučnim radom isprate sva kulturna dešavanja.
Univerzitetska mreža UNeECC se ne ograničava samo na zalaganje za negovanje evropske kulture, već aktivno učestvuje u evropskom kulturnom životu kroz konferencije, predavanja, studentske aktivnosti, istraživački rad i aktivno interdisciplinarno umrežavanje. „Razmišljaj u evropskim okvirima, a deluj na lokalnom nivou“ je moto i dodatna vrednost koju ova mreža nudi, a koja proističe iz kulturne raznolikosti, razmena ideja, međunarodne saradnje i konstantnog traganja njenih članova za novim izazovima i prilikama.
Bilateralni sporazumi
Na nivou Univerziteta Privredna akademija u Novom Sadu do sada je potpisan velik broj ugovora o saradnji sa visokoškolskim institucijama iz drugih zemalja. Na taj način postiže se transparentnost nauke i internacionalizacija diploma Univerziteta.
BILATERALNI SPORAZUMI:
- Evropska administrativna akademija, Celje, Slovenija (2006. godina);
- Visoka škola za poslovanje i upravljanje „Baltazar Adam Krčelić“, s pravom javnosti iz Zaprešića, Hrvatska (2006. godina);
- University of Information Technology and Managment in Rzeszow, Poljska (2007. godina);
- Vadim Hetman Kyiv National Economic University, Ukrajina (2007. godina);
- Visoka škola za primenjene i pravne nauke „Prometej“, Banja Luka, Republika Srpska (2007. godina);
- University of Primorska, Koper, Slovenija (2007. godina);
- University FON of Skopje, First Private University, Makedonija (2008. godina);
- University of Cordoba, Španija (2008. godina);
- Univerzitet za poslovne studije, Banja Luka, Republika Srpska (2008. godina);
- Visoka poslovna škola DOBA, Maribor, Slovenija (2008. godina);
- Alma Mater Europaea, Slovenija (2009. godina);
- European School of Economics in Rome, Italija (2009. godina);
- Technical University of Gabrovo, Bugarska (2010. godina);
- Trnava University of Trnava, Slovačka (2010. godina);
- Pan European University, Bratislava, Slovačka (2010. godina);
- University Tibiscus from Timişoara, Rumunija (2011. godina);
- Veleučilište ”Lavoslav Ružička”, Vukovar, Hrvatska (2011. godina);
- „Politehnica“ University of Timisoara, Rumunija (2011. godina);
- Visoka poslovno tehnička škola, Doboj, BiH, Republika Srpska (2012. godina);
- Univerzitet „Vitez“, Travnik, BiH (2012. godina);
- Kalmyk State University, Republika Kalmikija, Rusija (2012. godina);
- UBIS University of Business and International Studies, Ženeva, Švajcarska (2012.godina);
- Universidad a Distancia de Madrid – UDIMA, Španija (2012. godina);
- Nezavisni Univerzitet Banja Luka, Republika Srpska (2013. godina);
- Media University, Koprivnica, Hrvatska (2013. godina);
- Visokoobrazovna ustanova Euro Koledz, Kumanovo, Makedonija (2014. godina);
- Salahaddin University – Hawler, Erbil, Kurdistan (Iraq, 2014. godina);
- Academy of Labour and Social Relations, Moskva, Rusija (2014. godina);
- St. Petersburg State Polytechnical University, Rusija (2014. godina);
- Moscow Institute of Entrepreneurship and Law, Rusija (2014. godina);
- Moskovski državni medicinsko-stomatološki Univerzitet „A.I.Evdokimov“;
- Ministarstva zdravlja Rusije (2014.godina);
- The Cyprus Institute of Marketing, Nicosia, Cyprus (2014. godina);
- Beloruski trgovinsko – ekonomski univerzitet potrošačke kooperacije, Gomelj, Republika Belorusija (2015. godina);
- Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey, Ciudad de Mexico, Mexico (2015. godina);
- Univerzitet komunikacije i biznisa, Budimpešta, Mađarska (2015. godina);
- Ioan Slavici University, Timisoara, Romania (2015. godina);
- Beloruski drzavni univerzitet, Republika Belorusija (2015. godina)
- Obrazovna institucija „Gomeljski drzavni univerzitet Francisk Skorina“ Republika Belorusija (2015. godina);
- Medjunarodni univerzitet „MITSO“ Republika Belorusija (2015. godina);
- Pegaso Telematic University, Naples, Italy (2015.godina);
- University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine, Cluj Napoca, Romania (2016.godina);
- Universidade do Estado do Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brasil (2016.godina);
- Universidade Estadual de Campinas, Sao Paulo, Brasil (2016.godina);
- EPHES University College, Brussels, Belgium (2016.godina);
- Sveučilište Sjever, Koprivnica, Republika Hrvatska (2016.godina);
- Avans University of Applied Sciences (Breda, Tilburg, ‘s-Hertogenbosch, Holandija) (2017.godina);
- Chandigarh Group of Colleges, Landran, India (2017.godina);
- Internacionalni Univerzitet Travnik, Travnik, Bosna i Hercegovina (2017. godina);
- Univerzitet u Zenici, Zenica, Bosna i Hercegovina (2017. godina);
- Shanghai Polytechnic University, Kina (2017. godina);
Spiru Haret University, Bucharest, Rumunija (2017. godina); - Tecnológico de Monterrey, Monterrey, Nuevo Leon, Meksiko (2017. godina);
- Baku Business University, Baku, Azerbaijan (2017. godina);
- Kalužski državni univerzitet K.E. Ciolkovski, Kaluga, Ruska Federacija (2018. godina);
- Tecnológico de Monterrey, MONTERREY, NUEVO LEÓN, MÉXICO (2018. godina);
- East China University of Political Science and Law, Shanghai, Kina (2018. godina);
- Kiev Institute of Business and Technology, Kiev, Ukrajina (2019. godina);
- Matej Bel University in Banski Bystrica, Banská Bystrica, Slovačka (2020. godina);
- The University of Szeged, Szeged, Mađarska (2020.godina).
LISTA ERAZMUS + MEĐUINSTITUCIONALNIH SPORAZUMA:
- Veleučilište „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru.
KONTAKT:
Odeljenje za međunarodnu saradnju:
Fakultet savremenih umetnosti
Svetozara Miletića 12
11108 Beograd, Srbija
e-mail adresa: ico@fsu.edu.rs
dr Dragan Ćalović, redovni profesor
Prodekan za nastavu i međunarodnu sradnju
e-mail adresa: dragan.calovic@fsu.edu.rs
Institut za moderno obrazovanje
Centar za projekte
Masarikova 5, Palata Beograd
(ulaz iz Kralja Milana)
Stari grad, Beograd, Srbija
e-mail: office@institut.edu.rs
telefon: +381(0)11 4011 260