NEB: PRVA DIGITALNA ZBIRKA DOKUMENATA – U KORAK SA SVETSKIM DANOM AUDIO-VIZUELNE BAŠTINE

/ / Bauhaus, Vesti / 18. 10. 2024.

Naš fakultet je prva i jedina visokoškolska ustanova iz Srbije koja je partnerska institucija inicijative Evropske komisije – Novi evropski Bauhaus.

Povodom Svetskog dana audio-vizuelne baštine, predstavljamo prvu digitalnu zbirku dokumenata našeg partnera, kako bismo studente i kolege upoznali sa najaktuelnijim informacijama koje će uticati na transformativni razvoj društva.

Svetski dan audio-vizuelne baštine se obeležava 27. oktobra, sa ciljem ukazivanja na značaj audio-vizuelnih dokumenata i potrebu preduzimanja hitnih mera radi njihove zaštite i očuvanja.

NEB digitalna zbirka sadrži tri dokumenta koja u različitom vremenskom
okviru pružaju podatke o Inicijativi na informativan, edukativan i praktičan način. NEB je predstavljen sa osnovnim pitanjima i odgovorima (15. septembar 2021. godine), izveštajem o napretku (17. januar 2023. godine) i priručnikom „Smernice za investicije” (29. jul 2024. godine).

U skladu sa idejama Bauhausa, cilj je stvaranje održivog, inkluzivnog i lepog
životnog okruženja integracijom dizajna, kulture, umetnosti, nauke i tehnologije, a za ostvarivanje ovog cilja potreban je veliki iznos javnih i privatnih investicija. Zbog toga priručnik „Smernice za investicije” treba da omogući investitorima i drugim zainteresovanim stranama da istraže kako da projekte i investicije usklade sa vizijom, vrednostima i principima NEB.

Investicije i finansijski tokovi moraju biti preusmereni ka projektima i aktivnostima koje podržavaju transformaciju društva i omogućavaju pozitivne promene, kako bi se do 2050. godine postigla klimatski neutralna i socijalno inkluzivna Evropska unija.