Profesorka FSU Biljana Đurović osvojila prestižnu nagradu „Glumac Evrope – Meto Jovanovski”

/ / Vesti / 14. 08. 2024.

Na nedavno završenom 22. internacionalnom pozorišnom festivalu „Actor of Europe” u Resenu (Severna Makedonija) naša cenjena glumica i profesorka FSU Biljana Đurović osvojila je novu prestižnu nagradu „Glumac Evrope – Meto Jovanovski”. Ova nagrada koja je prvi put dodeljena ove godine i nosi ime legendarnog jugoslovenskog i makedonskog glumca Meta Jovanovskog dodeljena je profesorki Đurović za njen izvanredan nastup u autorskom projektu „Šekspirove poetske rukoveti”.

U intervjuu za portal Danas profesorka Đurović govorila je o značaju ove nagrade, svom profesionalnom putu, te angažmanu na fakultetu i radu sa mladim glumcima. 

Umetnik uvek mora da se dokazuje i bori kroz svoje uloge 

Naglasila je da nagrade poput ove, iako važan početak, nisu garancija budućeg uspeha. 

Istakla je da umetnik stalno mora da se dokazuje i bori za opstanak kroz svaki izlazak na scenu i svaki trenutak na pozornici.

„Nagrade su izuzetno važne na početku. Kada se još tražite. Umetnik je biće koje se stalno preispituje i te prve nagrade vam daju osećaj sigurnosti. Ali za dalji put nemaju presudan značaj. Nisu garancija da vas čeka bilo kakva uloga. Glumac svakim izlaskom na scenu, svakom reprizom predstave mora iznova da se dokazuje, i svakom replikom, rečenicom, stihom… da se bori za opstanak. Za mene opstanak ne znači nagrade, opstanak je kad siđeš sa scene zadovoljan onim što si dao publici i kada publika to prepozna, oseti, kada dopreš do njenog srca, kada se stvori sinergija između njih i vas, ili, konkretan primer mog nedavnog ličnog doživljaja, kada upoznaš čoveka koji se sa rukovodećeg mesta, iz prestonice, povukao na planinu gde spravlja meleme, a onda jedne večeri sišao u malo mesto da vidi i čuje, oseti interpretaciju glumice koju pamti po nekim lepim i mudrim mislima raznih pisaca koje je ko zna kad i gde izgovarala”, rekla je profesorka Đurović.

U svom autorskom projektu „Šekspirove poetske rukoveti” profesorka Đurović je istraživala duboka filozofska pitanja kroz pesnički izraz Viljema Šekspira i Stevana Raičkovića, dok je muzička kompozicija Zorana Jerkovića dodatno obogatila scenski prikaz. Ovaj projekat, iako nije klasične dramaturške forme, koristi prolog i epilog kako bi uveo publiku u sadržaj i poslao im snažnu poruku.

„Dugo sam imala želju da uobličim Šekspirove sonete u jedan scenski izraz, ali uvek nedostaje vremena, motivacije… Onda me oni iznova „okupiraju” kada ih obrađujem sa novom klasom studenata, i u tom previranju od par godina stigao je poziv osnivača festivala „Actor of Europe”, izuzetnog pisca Jordana Plevneša, koji je i gostujući profesor na mnogim svetskim univerzitetima, da opet budem njihov gost. Dvojstvo pesničkih genija Viljema Šekspira i Stevana Raičkovića vodi vas kroz veoma kompleksne i emocionalne potrese, ali i kroz duboko filozofska pitanja na temu života i smrti. Ovaj projekat nema klasičnu dramaturšku nit, od ekspozicije, zapleta, kulminacije, peripetije i raspleta, ali postoje prolog i epilog, kojima uvodim publiku u sadržaj i šaljem im poruku. Ono između prologa i epiloga je, zapravo, moja uloga „protočnika” između Šekspirovog Kosmosa i Čoveka. Kad tome dodamo izbor muzike Zorana Jerkovića od kompozicija Šekspirovog savremenika Džona Daulenda, onda se ovaj poetsko-scenski prikaz sam imenuje – Šekspirove poetske rukoveti, istakla je profesorka Đurović.

Iskustvo i posvećenost kao ključ uspeha

Pored toga, profesorka Đurović je govorila o važnosti svog angažmana kao profesorke i mentorke mladim glumcima. Naglasila je kako su njeno iskustvo i posvećenost ključni za njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Uživa u uspehu svojih studenata i ponosna je što je bila deo njihovog puta, a istakla je sledeće: „Oni nepogrešivo razlikuju istinu od neistine, uostalom kao i publika, koja ili veruje ili ne veruje nekome ili nečemu sa scene. U antičkoj literaturi, kod Šekspira, u različitim filozofsko-teološkim spisima, u dobroj poeziji – sve je napisano. Sve je rečeno. I kad ih osposobite da budu što samostalniji u radu, onda posle studija uživate u plodovima njihovog uspeha, jer znate da ste bili makar jedan stepenik koji im je pomogao da se uspnu više.”

Nagrada „Glumac Evrope – Meto Jovanovski” zaista je veliko priznanje za Biljanu Đurović i potvrda njenog izuzetnog umetničkog doprinosa.

Našoj profesorki u daljoj karijeri želimo još mnogo ovakvih uspeha i prestižnih nagrada.