Dana 3. aprila 2025. godine na Fakultetu savremenih umetnosti održana je prva u nizu od četiri radionice u okviru regionalnog projekta „Multisenzorna umetnost“ (Multisensory Art). Ovaj projekat ima za cilj da kroz umetnički izraz poveže različite senzorne doživljaje i omogući inkluzivno stvaralačko iskustvo, sa posebnim akcentom na osobe sa oštećenim vidom.
Prva radionica nosila je naziv „Zvuk i objekat“ i bila je posvećena istraživanju odnosa između zvučnog izraza i fizičkog oblika umetničkog dela. Uvodni deo radionice obuhvatio je predavanje u kome su učesnici imali priliku da se upoznaju sa pojmom zvučnih skulptura, istorijatom ovog umetničkog pravca i značajem zvuka kao ravnopravnog umetničkog sredstva. Predstavljeni su inspirativni primeri umetničkih radova i konkretne prakse iz ove oblasti, čime su postavljeni temelji za individualni umetnički rad učesnika.
Nakon predavanja, svaki učesnik je imao priliku da predstavi svoju ideju i da, kroz vođenu diskusiju, razvije koncept buduće skulpture. Posebnu pažnju privukla je tema „pakovanja zvuka u objekat“, odnosno način na koji se zvuk može pretočiti u fizičku formu i kako ta forma postaje nosilac značenja koje se otkriva ne samo vizuelno, već i auditivno i taktilno.
U drugom delu radionice, učesnici su započeli realizaciju svojih ideja – oblikovanje skulptura koje će sadržati ili emitovati zvuk, istražujući kako materijali, forme i tehnologija mogu doprineti višesenzornom doživljaju umetničkog dela. Proces je bio duboko interaktivan, sa snažnim naglaskom na saradnju između studenata FSU i slepih i slabovidih učesnika, čime je dodatno ojačana socijalna i umetnička dimenzija celog projekta.
Radionicu su vodili profesor Ivan Bon, priznati umetnik i pedagog, i saradnica u nastavi Milica Stojković, dok su podršku u realizaciji pružili studenti Fakulteta savremenih umetnosti – Nina Bon, koja je dokumentovala ceo događaj kao fotograf, i Milan Kusmuk, koji je bio logistička i tehnička podrška učesnicima.
Ova radionica predstavlja sjajan primer kako umetnost može biti alat za inkluziju, zajedništvo i istraživanje novih oblika izražavanja. Učesnici su pokazali izuzetnu kreativnost, posvećenost i otvorenost ka eksperimentisanju, a radna atmosfera bila je ispunjena entuzijazmom, razmenom ideja i stvaralačkom energijom.
Naredne radionice projekta „Multisenzorna umetnost“ će takodje biti fokusirane na čula i umetničke forme, a završni rezultati svih radionica biće predstavljeni na zajedničkoj izložbi.
Fakultet savremenih umetnosti ponosno podržava ovakve inicijative koje neguju interdisciplinarni pristup, povezuju umetnost i tehnologiju i stvaraju prostor u kome je umetnost dostupna svima – bez ograničenja.